وارد شود

مقایسه با دیگر کالاها

افزودن به لیست مقایسه

ورود به صفحه مقایسه

به لیست مقایسه ها اضافه شد!
00:00
00:00

/

00:00

کرکره برقی

موتور ساید

موتور توبلار

تیغه کرکره اتوماتیک


در گذشته از کرکره تنها برای بستن ورودی فروشگاه ها استفاده میشد و با برقی شدن آنها اولین دسته از کسانی که از آن بهره بردند همین فروشگاه ها شدند. اما وقتی ساختار خود تیغه ها تغییر کرد، گروه های دیگری نیز علاقه مند به استفاده از کرکره برقی شدند تا هم از ریموتی بودن آن بهره مند شوند و هم بازشوی 100 درصدی را در ورودی ساختمان یا پنجره داشته باشند. پس اگر بخواهیم بزرگترین مزایای استفاده از کرکره برقی را لیست کنیم به موارد زیر خواهیم رسید.

مزایای استفاده از کرکره برقی

مزایای کرکره برقی

بازشو 100 درصدی ورودی 

کرکره برقی و درب سکشنال از جمله سیستم هایی هستند که بازشو آنها رو به بالاست و در کرکره برقی تنها به کمتر از نیم متر برای رول شدن تیغه ها نیاز است. این مورد باعث میشود که خودروها از چپ و راست فضای کاملی برای گردش داشته باشند و به این جهت می تواند استفاده از کرکره اتوماتیک یک مزیت باشد.

تنوع در انتخاب نوع و رنگ تیغه ها

در گذشته صرفا از کرکره های به اصطلاح زنبوری استفاده می شد. اما اکنون تنوع تیغه ها آنچنان بالا رفته که بعید است تیغه ای وجود نداشته باشد که نظر شخص سخت پسندی را به خود جلب کند.

اتوماتیک بودن و قابلیت اتصال به تجهیزات هوشمند

اینکه کرکره با یک دکمه بالا رود و خود پایین بیاید و نیاز نباشد مثل گذشته از زور بازو استفاده شود یک مزیت بزرگ است. حالا به لطف این اتوماتیک بودن میتوان آن را به سیستم های هوشمند خانه نیز متصل نمود تا آن سیستم در شرایط مختلف بتواند وضعیت باز و بسته بودن درب را مشخص کند.

قابلیت نصب برای هر ورودی ساختمانی جدا از محدودیت عرض و ارتفاع

استفاده از در برای برخی ورودی ها به طور کل امکان پذیر نیست. مثلا ورودی آشیانه های هواپیما و یا هلی کوپتر نیاز بسیار عریض است و نمی توان از درب آهنی در آن استفاده کرد. اینجاست که می بایست از کرکره برقی بهره برد تا آن را به طور کامل پوشش داد.

اماکنی که کرکره برقی در آنجا قابل نصب است

اکنون در سال 2024 تقریبا هیچ ورودی ای نیست که نشود از کرکره اتوماتیک بهره برد. از فروشگاه گرفته تا درب و پنجره ساختمان ها، حتی ورودی داخلی واحدها مشتریان کرکره برقی هستند. ایستگاه های آتش نشانی، سوله های بارگیری، آشیانه های فرودگاه ها دیگر اماکنی هستند که از کرکره برقی استفاده میکنند. اما ممکن است هدف استفاده از کرکره برقی در هر یک متفاوت باشد که ما به آن نیز می پردازیم.

کرکره برقی فروشگاه یا مغازه

همانطور که در ابتدای این مطلب گفتیم، کرکره در ابتدا از مغازه ها رایج شد و هدف آن حفظ امنیت مغازه از سرقت در زمان بسته بودن فروشگاه بود. پس کرکره برقی در فروشگاه ها صرفا یک هدف را دنبال می کند و آن نیز جلوگیری از سرقت است و حالا که این کرکره ها اتوماتیک شدند این کار به راحتی هر چه تمام تر انجام می پذیرد. اما جنس تیغه ها این انتخاب را به کارفرما می دهد تا بر اساس نوع کسب خود از بین این تنوع یکی را انتخاب کند. به طور مثال طلافروشی ها یا صرافی ها معمولا از تیغه های فولادی و مستحکم استفاده میکنند. فروشگاه های خواربار از تیغه های گالوانیزه یا آلومینیوم معمولی بهره می برند و برخی فروشگاه ها مثل لباس فروشی، ساعت فروشی و … میخواهند محصولاتشان حتی در زمان تعطیلی قابل رویت باشد از مدل های پلی کربنات استفاده میکنند تا داخل فروشگاه دیده شود.

کرکره برقی پارکینگ

وقتی کرکره برای پارکینگ رایج شد خیلی ها نفس راحتی کشیدند، چرا که چالش گردش خودروها به محض ورود به ساختمان برای وارد شدن به رمپ یا پارکینگ شان به کلی حل شد. کرکره اتوماتیک برای ساختمان های کوچک با فضای محدود بسیار کاربردی است. کرکره به بالا جمع می شود و می تواند داخل یا خارج از پارکینگ رول شود. چشمی و فلاشر تجهیزاتی است که کرکره را مناسب پارکینگ می کند تا فلاشر عبور خودرو را اطلاع دهد و چشمی نیز از گیر کردن هر چیزی زیر تیغها جلوگیری کند. پس از مزیت های استفاده از کرکره برای پارکینگ می توان به بازشو بالا، قیمت پایین تر استفاده از کرکره به نسبت استفاده از درب و جک پارکینگی و تنوع بالا رنگ تیغه کرکره اشاره کرد.
جنس تیغه برای پارکینگ میتواند از نوع آلومینیوم، گالوانیزه، پانچ دار و حتی پلی کربنات باشد. اما خیلی به ندرت دیده میشود برای پارکینگ از مدل رول گیتر و حتی تیغه های فولادی استفاده شود.

کرکره ریموتی برای پنجره

بسیاری از خانه های ویلایی برای تامین امنیت از کرکره برقی برای پنجره ها نیز استفاده میکنند. اگر اجرای کار و رنگ تیغه ها درست انجام پذیرد این کار می تواند ظاهر بسیار شکیل و خوب به ساختمان دهد. تیغه ها در پنجره از نوع 6 و حتی 4 سانتیمتر هستند و جنسشان معمولا از آلومینیوم است. تیغه ها می تواند از ترکیب دو رنگ نیز استفاده گردد و موتور کرکره پنجره توبلار است تا فضای کمتری را اشغال نماید. کرکره برقی برای پنجره

 

کرکره برقی سوله

سوله ها یکی از مشتریان بالقوه کرکره برقی می باشند. این اماکن باید مناسب ورود کانتینر و کامیون باشند تا جابجایی اجناس بزرگ با سهولت انجام پذیرد. از این رو دهانه های سوله ها را بزرگ می سازند تا این مشکلی از بابت عبور و مرور به وجود نیاید. تجهیز کردن ورودی این سوله ها به کرکره برقی با تیغه و موتور ساده انجام شدنی نیست و می بایست از تیغه های مستحکم و موتورهای پر قدرت استفاده نمود. معمولا در سوله ها از تیغه های 10 سانتی متر یا بیشتر استفاده می شود و کیفیت این تیغه ها هم اهمیت بالایی دارد. از سوی دیگر موتور مورد استفاده برای سوله باید پر قدرت و پر سرعت باشد، پس باید از بهترین موتورهای ساید و یا موتور صنعتی کرکره استفاده گردد و الا در صورت استفاده از موتور ضعیف، تعویض آن در آن ارتفاع کار راحتی نخواهد بود.

کرکره برقی بانک

بانکها دو نگاه برای تجهیز شدن به کرکره برقی دارند. اولین مورد این است که کرکره برقی می بایست امنیت خیلی بالایی به بانک دهد تا در زمانی مثل شورش، این کرکره مانع از ورود شورشیان به داخل بانک گردد. مورد دوم که چند سالی است مورد استقبال قرار گرفته این است که در زمان بسته بودن بانک داخل آن قابل مشاهده باشد تا دیزاین بانک که اکنون به مانند یک امضا شده، حتی در زمان تعطیلی بانک نیز قابل رویت باشد. در هر صورت برای رسیدن به این اهداف بانک ها می بایست یا از تیغه های پانچ دار و ساده استفاده کنند و یا از تیغه های رول گیتر بهره ببرند که هم امنیت بالایی دارد و هم دید کاملی را به بانک خواهد داد. تیغه های ساده و پانچ دار می تواند از جنس گالوانیزه یا آلومینیوم باشد ولی حتما می بایست از استاندارد بالایی برخوردار باشد تا فشار به آن باعث نشود که تیغه ها از هم جدا شده و یا از ریل خارج شود. موتور کرکره مورد استفاده در بانک ها باید بر اساس عرض و ارتفاع و همچنین وزن آن انتخاب گردد و چه بهتر که از موتور ساید کرکره استفاده شود.

کرکره برقی آشیانه ها

یکی از خاص ترین تیغه های کرکره ای که وجود دارد، کرکره برقی برای آشیانه های هواپیما ست که عرض عجیب و بالایی باید داشته باشد. شاید در ایران یکی دو تولید کننده بیشتر نباشند که قادر به تولید این عرض تیغه برای آشیانه باشند. البته فقط عرض بالا نیست که کرکره اتوماتیک را برای آشیانه های فرودگاه خاص میکند. مکانیزم استفاده، تخصص و تجربه پیمانکار باید آنقدر بالا باشد که قادر باشد در صورت خاص بودن و تفاوت پروژه از پس آن بر آید. مجموعه حفاظان به دلیل دارا بودن تولید خط کامل تیغه کرکره با استاندارد بالا قادر است از پس هر پروژه ای بر آید و پروژه هایی با عرض بیش از 30 متر را در پرونده کاری خود ثبت نماید. البته ساخت تیغه پایان کار این پروژه ها نیست، چرا که موتورهایی که از پس این وزن بر آیند بسیار محدود و در انحصار چند کشور هستند که باز هم مجموعه حفاظان قادر است با توجه به ابعاد کرکره آن را وارد و تامین نماید.

کرکره اتوماتیک چه اجزایی دارد

کرکره برقی صرفا شامل تیغه نمی شود و وقتی به اجزای آن می نگریم متوجه می شویم شامل مجموعه قطعاتی است که با هم کرکره برقی را شکل می دهد. ما در ادامه این قطعات را معرفی و تشریح خواهیم کرد.

موتور کرکره

موتور کرکره برقی بازوی محرک اتوماتیک کردن این وسیله است. این موتور انواع مختلفی دارد که هر یک خصوصیات مثبت و منفی ای دارند که می بایست با توجه به پروژه ای که وجود دارد یکی را انتخاب نمود.

موتور کرکره ساید

پر استفاده ترین موتور برای کرکره برقی همین نوع ساید است. همانطور که از نام این نوع موتور بر می آید ، آن را باید کنار کرکره نصب نمود و این موتور با گردش زنجیری کرکره را بالا و پایین خواهد برد. علت استقبال از موتور ساید قدرت مناسب آن است که 300 کیلو گرم شروع شده و تا چند تن نیز وجود دارد. خرابی این موتور کرکره بسیار پایین و تنوع آن هم به گونه ای است که بشود با هر بودجه ای و برای هر ساختمانی یک مدل خاص آن را برگزید.

مزایای موتور ساید

 • قدرت بالا موتور از 300 کیلوگرم به بالا
 • خرابی به شدت پایین
 • کارکرد نرم و روان 
 • دارای مدل های با UPS
 • خلاص کردن ساده تر موتور

معایب موتور ساید

 • صدای بیشتر موتور به نسبت توبولار و سانترال
 • صدای تقه اولیه موتور
 • سرعت پایین مدل های معمولی آن
 • اندازه بزرگ موتور

موتور کرکره توبلار

موتور های توبلار تا چند سال پیش بیشترین استفاده را داشتند. اما با گران شدن و وارد نشدن محصولات اروپایی و وارد شدن محصولات چینی این نوع موتور بسیار بی کیفیت شدند. تا جایی که خرابی بالای این موتورها فروشندگان و مصرف کنندگان کرکره برقی را وادار کرد تا به سوی از موتور ساید استفاده کنند. اما هنوز از این موتور برای کرکرهای کوچک و کرکره پنجره استفاده می شود. اندازه کوچک این موتور ها بزرگترین مزیت آن است.

مزایای موتور توبولار 

 • اندازه جمع جور به نحوی که فقط سر موتور مشخص است.
 • مناسب برای دهانه کوچک و پنجره
 • سرعت بالای موتور 
 • قابل استفاده برای سایبان، پرده و سقف متحرک

معایب موتور توبلار

 • قدرت پایین موتور
 • فشار مستقیم کرکره روی موتور
 • تعویض سخت موتور در مقابل مدل ساید
 • قابل استفاده برای اماکن بسیار کم تردد

موتور صنعتی کرکره برقی

یک نوع خاص دیگر موتور کرکره برقی وجود دارد که برای اماکن ویژه ای کاربردی است. مثلا برای کرکره برقی های خیلی بزرگ و یا خیلی عریض بهتر است از موتور صنعتی کرکره استفاده شود. قدرت این موتور ها از 1 تن شروع شده و تا چند تن قابل تهیه از بازار است. دو ویژگی مهم دیگر موتور صنعتی کرکره سرعت بالا و تردد نامحدود آن است که ما در هیچ نوع دیگری از موتور نمی توانیم آن را پیدا کنیم. مهمترین ضعف موتور صنعتی اندازه بزرگ و قیمت گران آن است.

موتور کرکره سانترال

یک مدل دیگر از موتور کرکره برقی نوع سانترال است که به دلیل لوازم زیادی که بجز موتور مورد نیاز بود اکنون دیگر استقبالی از آن نمی شود و هر چیزی که در بازار وجود دارد برای خدمات نصب های قبلی است. این نوع موتور تقریبا وسط کرکره نصب می شدند و با  کمک شفت و فنر کرکره را به حرکت در می آوردند.
 

تمام حقوق این وبسایت متعلق به شرکت حفاظان میباشد