وارد شود

مقایسه با دیگر کالاها

افزودن به لیست مقایسه

ورود به صفحه مقایسه

به لیست مقایسه ها اضافه شد!
00:00
00:00

/

00:00

جک درب پارکینگی

جک یال

جک سیماران

جک میلان

جک تابا

جک سوزوکی

جک محک

جک بتا

جک پارکینگی چیست؟

جک پارکینگ به اصطلاح عام در ایران هر وسیله ای ریموتی که باعث شود درب پارکینگ را به صورت غیر دستی باز کرد، می گویند. یعنی حالا آن وسیله می خواهد به وسیله بازوها درب را باز کند یا به وسیله موتور در ریل فرق چندانی نمی کند. حالا ما با این تعریف عامی که وجود دارد به تشریح جک درب پارکینگ پرداخت و انواع آنها را دسته بندی می کنیم.

جک پارکینگی

 انواع درب اتوماتیک پارکینگ

 • درب لولایی 
 • درب کشویی

اگر کرکره برقی و درب های برقی سکشنال را کنار بگذاریم به دو نوع مکانیزم باز شدن درب پارکینگ میرسیم که هر یک برای ریموتی شدن نیاز به سیستمی مجزا دارد. درب های لولایی و یا بازویی یک نوع از آن هستند و دیگری درب های ریلی که هر یک می تواند تنوع فراوانی داشته باشد. پس در ابتدا از انواع سیستم های درب های لولایی شروع می کنیم.

جک درب لولایی

درب لولایی بیشترین فراوانی را در درب پارکینگ داخل ایران دارد. مکانیزم کارکرد درب لولایی به این صورت است که یک یا دو درب به سمت چپ و راست باز شده و راه را برای عبور خودرو فراهم می کنند. جک درب لولایی در نمونه های تک بازو و دو بازو با تنوع فراوان تولید شده اند که مصرف کننده می بایست بر اساس نیاز خود محصول خود را تهیه کند. جک پارکینگی لولایی بجز بازو به مدار کنترل که نقش مغز سیستم را ایفا می کند نیز نیاز دارد که می بایست کابل های بازوها به آن متصل شود. بجز اینها چشمی، فلاشر و ریموت دیگر متعلقات جک های بازویی هستند.

جک پارکینگی دو لنگه

جک پارکینگ دو لنگه

یکی از انواع جک لولایی مدل دو لنگه آن است که بیشترین فراوانی را داراست. دو بازو روی درب چپ و راست و مدار کنترل و چشمی فلاشر اجزای آن هستند و کاربر با نزدیک شدن به درب و فشردن ریموت می تواند درب را باز کند. با فشردن ریموت درب دو لنگه باز شده و یکی به چپ و دیگری به راست باز می شود تا راه تردد خودرو باز شود.

مزایای جک دو لنگه پارکینگی

 1. فشار حداقلی به هر بازو با تقسیم وزن درب
 2. تنوع بالا در عرضه و انتخاب فراوان برای خریدار
 3. قیمت بسیار مناسب تر به نسبت سایر نوع ها به دلیل رقابت
 4. خرابی کمتر جک های دو لنگه 
 5. تعمیر راحت تر به دلیل تخصص بیشتر تعمیرکاران
 6. در دسترس بودن قطعات و حتی استفاده از قطعات دیگر برندها

معایب جک پارکینگ دو لنگه

 1. زاویه بازشو تنها تا 120 درجه
 2. مناسب نبودن برای منازلی که خودرو به محض ورود باید بگردد
 3. فراوانی مدل های بی کیفیت و ضعیف

جک درب پارکینگ تک لنگه

جک تک لنگه پارکینگ

وقتی بجای استفاده از دو درب به دلایلی مجبور به استفاده از یک درب باشیم که صرفا به یک سمت چپ یا راست باز شود باید از جک تک لنگه پارکینگی استفاده نمود. جک تک لنگه باید برتری هایی به نسبت جک دو لنگه داشته باشد تا از پس درب یک لنگه بر آید. اول اینکه باید قدرت بالایی داشته باشد تا یک درب حداقل 3 متری را را جابجا کند و دوم همین اندازه بلند درب را باید با جک شفت بلندتر پوشش داد تا روی بازو فشار مضاعفی وارد نگردد. پس ما در درب یک لنگه صرفا بازوی متفاوتی استفاده میکنیم و سایر تجهیزات مشابه درب دو لنگه می باشد.

مزایای استفاده از درب جک تک لنگه

 1. فضای بازشو بیشتر و مناسب خانه های رمپ دار
 2. قابلیت استفاده از جک های دو لنگه قدرتمند 
 3. تعمیر پذیری ساده و تخصص داشتن بیشتر تعمیرکاران

معایب جک تک لنگه

 1. فشار زیاد به یک بازو
 2. نیاز صد در صدی به قفل برقی
 3. خرابی بیشتر به نسبت مدل های دو لنگه
 4. زمان بازشو طولانی

درب اتوماتیک کشویی (جک کشویی)

جک درب ریلی

یکی دیگر از نمونه های درب پارکینگ نمونه ی کشویی آن است که برای ریموتی کردن آن نیاز به موتور ریلی می باشد. موتور درب ریلی شامل تجهیزاتی نظیر موتور و گیربکس می شود که به یک چرخ دنده متصل می شود. حالا برای اتوماتیک کردن درب باید یک سری دنده شانه ای روی درب نصب گردد تا موتور با گردش آن چرخ دنده ای که قبلا گفتیم درب را به حرکت در آورد. درب ریلی اتوماتیک که به صورت عام به آن جک ریلی می گویند نیز لوازمی نظیر چشمی، فلاشر و ریموت دارد تا چیزی از جک های بازویی کم و کسر نداشته باشد. یک تفاوت دیگر بین این دو سیستم مدار کنترل است که در جک ریلی داخل موتور کار شده و قطعه ای جداگانه نیست.

مزایای استفاده از درب ریلی

 1. بازشوی سراسری و امکان گردش خودرو پس از ورود
 2. کارکرد امن تر موتور و احتمال آسیب دیدگی ضعیف
 3. قابلیت نصب چشمی جک در داخل ساختمان
 4. عدم نیاز به نصب قفل برقی
 5. قابلیت نصب درب نفررو روی درب پارکینگ

معایب جک ریلی

 1. تنوع پایین و قیمت بالای موتور های ریلی
 2. اهمیت بالای استاندارد ساخته شدن درب ریلی
 3. نیاز به فضای کافی برای باز شدن درب

موارد مهم قبل از انتخاب جک پارکینگی

مهم نیست درب پارکینگ دولنگه است، تک لنگه یا ریلی، قبل از خرید باید سه مورد کلیدی را مد توجه قرار دهید تا بعد از آن سراغ برند مد نظر خود بروید. 

تعداد تردد

تعداد تردد روزانه از درب پارکینگ و حتی تعداد تردد در پیک عبور و مرور، برای انتخاب درست یک جک پارکینگی بسیار مهم است. اگر ساختمان شما کمتر از 10 واحد است که اصلا این مورد را نادیده بگیرید. در غیر این صورت تعداد تردد بسیار مهم است که نوع جک را بر اساس آن انتخاب کنید. شما برای ساختمان های کم واحد از هر جک پارکینگی ای می توانید استفاده کنید. از اقتصادی گرفته تا گران قیمت. اما وقتی تعداد واحد ها و به طبع تردد بالا می رود می بایست از جک های با کیفیت تر استفاده نمود تا جایی که برای درب های مجتمع های مسکونی می بایست از جک های هیدرولیکی استفاده نمود.

راهنمای برای حداقل سیستم مورد نیاز بر اساس تردد:

زیر 10 واحد و تردد روزانه تا 30 بار: اقتصادی ترین جک های پارکینگی بازار
10 تا 20 واحد: جک های پارکینگی با کیفیت ایرانی که کیفیت شان تست و تایید شده
20 تا 30 واحد: استفاده از بهترین جک های پارکینگی ایرانی و یا جک های خارجی( ایتالیایی و آلمانی)
30 تا 50 واحد: استفاده از جک های 24 ولت ترجیحا خارجی
50 واحد به بالا: استفاده از جک های پارکینگی ایتالیایی

وزن درب پارکینگ

یکی دیگر از پایه ای ترین ملاک ها برای انتخاب درست درب پارکینگ وزن درب پارکینگ است. اگر درب سبک باشد که احتمالا از هر جک ریموتی ای می توانید استفاده کنید. اما اگر وزن درب برای سیستم های دو لنگه از 300 کیلوگرم در هر لنگه فراتر رود می بایست مطمئن شوید که جک پارکینگ منتخب شما از پس آن وزن بر می آید. برای درهای سنگین و تک لنگه باید بیشتر دقت شود چون ممکن است فروشنده نیز آگاهی کاملی نداشته باشد. برخی جک ها برای درب های سنگین ساخته شده و یا مناسب درهای تک لنگه هستند.

طول درب پارکینگ

آخرین موردی که باید به آن توجه کنید طول لنگه درب است. همه جک های پارکینگی درب های با طول زیر 2 متر را پشتیبانی می کنند اما جک های شفت کوتاه که طول شفت شان زیر 30 سانتیمتر است اصلا مناسب درب های بلندتر از 2 متر نیستند. در اینجا هم درب های تک لنگه طول بازو بیشتر می طلبند و به طبع باید از جک های تخصصی و یا شفت بلند استفاده شود.

موارد دیگری که موقع خرید جک پارکینگی باید به آن توجه کرد:

تناسب عرض و وزن درب

عرض و وزن درب رابطه معکوسی با هم دارند. یعنی هر چقدر وزن درب کمتر باشد جک از عرض بیشتری پشتیبانی می کند. به همین دلیل در خیلی از کاتالوگ های جامع جک پارکینگی یک نمودار از قدرت و عرض درب وجود دارد. این نمودار کمک می کند انتخاب دقیق تری داشته باشید و مطمئن شوید آیا جک پارکینگی ای که انتخاب کرده اید به واقع مناسب درب است یا خیر.

شفت بلندتر نشان دهنده جک بهتر نیست

خیلی ها به خاطر اینکه جک مطمئن تری بخرند رو به جک های شفت بلند می آوردند در صورتی که اصلا درب پارکینگ منزل شان به این اندازه شفت نیاز ندارد. این گونه انتخاب کمکی در عمر بیشتر سیستم اتوماتیک پارکینگ نمی کند و شاید استهلاک را نیز بالا ببرد. چرا که هر چقدر بازو بلندتر شود زمان کارکرد موتور بیشتر شده و بجز وقت بیشتری بردن از مصرف کننده باعث زودتر فرسوده شدن بازو می شود.

تفاوت کیفیت جک ایرانی و خارجی

در سیستم جک پارکینگی اختلاف کارکرد جک های میان قیمت ایرانی و ایتالیایی واقعا خیلی زیاد نیست. اما اختلاف قیمت بیش از 3 برابر است. همانطور که قبلا گفتیم اگر تعداد واحد ها بالا نیست واقعا ضرورتی ندارد که خود را به خرج انداخته و سیستم ایتالیایی خریداری کنید. جک های پارکینگی ایرانی مخصوصا مدل های با نام و نشانی نظیر سیماران، میلان، تابا و الکتروپیک کیفیت بالایی دارند و مشتری را نا امید نمی کنند.

جک پارکینگ شفتی یا ماردونی

با اینکه عمده تولید کنندگان جک پارکینگی تلسکوپی عرضه میکنند اما هنوز خیلی ها انتخابی بین جک های شفتی و ماردونی دارند. به لحاظ فنی تفاوت معناداری بین این دو نیست. اما اگر بخواهیم حسن و ایراد هر یک را بگوییم باید به این مورد اشاره کنیم که مدل های شفتی و یا همان تلسکوپی نصب ساده ای دارد و نصاب ها خیلی خوب آن را نصب میکنند و این در حالتی است که مدل های ماردونی از سوی نصابان خیلی طرفدار ندارد. اما نقطه قوت مدل های ماردونی زیبا بودن، پر قدرت تر بودن و در نهایت نوع طراحی آن جوری است که آب مستقیم به میله ماردون نمی خورد که به طبع در مدل های تلسکوپی وجود ندارد.

مکانیزم کارکرد جک های پارکینگی 

همه ی جک های پارکینگی و موتور های ریلی با دو مکانیزم راهی بازار شده اند. اکثریت جک ها با سیستم الکترو موتور هستند که شامل یک موتور و یک گیربکسی می شود که نیرو را به شفت و درب منتقل میکند. اما یک مدل دیگر به نام سیستم های هیدرولیکی داریم که از تکنولوژی هایتک استفاده میکند که آن مدل صرفا وارداتی است هیچ شرکت ایرانی تا کنون موفق به تولید جک یا موتور پارکینگی نشده است. ما در ادامه این دو نوع را تشریح می کنیم و معایب و مزایای آنها را بازگو خواهیم کرد.

جک پارکینگی الکترومکانیک

جک پارکینگی و یا موتور ریلی الکترومکانیکی سیستم ساده ای دارد که یک موتور و چند چرخ دنده کار باز و بسته کردن درب را انجام میدهند. در جک های بازویی نیروی گردشی که این بازوها به واسطه موتور ایجاد می کند به مانند یک پیچ شفت را به جلو عقب برده و درب را به حرکت در می آورد. جک ها با سیستم الکترومکانیکی قابل اطمینان هستند و مزایایی دارند که آنها را بی رقیب می سازد.

مزایای جک ریموتی الکترومکانیک

 1. سیستم ساده و تعمیر پذیری خیلی سریع
 2. قیمت بسیار کمتر از مدل های هیدرولیکی
 3. مناسب برای تردد های پایین و بالا
 4. تنوع بسیار بالا در قدرت های مختلف
 5. ساخته شده با موتور های 220 و 24 ولت
 6. راه اندازی ساده و عدم نیاز به سرویس فصلی

معایب سیستم الکترومکانیک

 1. مناسب نبودن برای تردد های خیلی بالا
 2. استهلاک بیشتر به نسبت مدل هیدرولیکی
 3. قدرت محدود و ناتوانی در برابر درب های بالای 1.5 تن

جک های الکتروهیدرولیک

جک پارکینگی هیدرولیکی به ظاهر تفاوت فاحشی با مدل های مکانیکی ندارد و شاید هر کسی تفاوت این دو را متوجه نشود. اما بازوها تفاوت زیادی دارند. در سیستم هیدرولیکی موتور وظیفه شارژ و پمپاژ کردن روغن را به پیستون دارد و چرخ دنده ای درگیر وزن درب نیست. فشار روغن باعث باز و بسته شدن درب می شود. روغن در علم سیالات از پرقدرت ترین مواد است که حتی در تجهیزات سنگین جاده ای و راه سازی نیز استفاده می شود. 

مزایای جک های هیدرولیکی پارکینگی

 1. استهلاک به شدت پایین و عمر بالا
 2. مناسب برای اماکن پرتردد 
 3. قدرت بالای بازوها و امکان خرید جک بسیار پرقدرت
 4. عملکرد بی نظیر بازوها و بی صدا بودنشان
 5. نبود نمونه تقلبی و با اصالت بودن محصولات

معایب جک هیدرولیکی درب

 1. قیمت بسیار بالای محصولات هیدرولیکی
 2. نیاز به تخصص در نصب و تنظیم درب اتوماتیک
 3. نیاز به سرویس دوره ای 

تجهیزات استفاده شده در جک و موتور پارکینگی

بازوها یا موتور

جک ها در درب پروانه ای و موتور برای درب ریلی نقش اصلی و بازوی فیزیکی سیستم را بر عهده دارد که با حرکت و قدرتی که به درب ایجاد می کند درب را باز و بسته می نماید. در مورد انواع این جک ها بالاتر توضیح داده بودیم و در ادامه به معرفی سایر تجهیزات می پردازیم.

مدار کنترل جک پارکینگ

مدار کنترل قسمتی است که تنظیمات و چگونگی کارکرد بازوها در آن ست می شود. برد جک نقش مغز دستگاه را دارد و مواردی نظیر زمان کارکرد، فشار هر بازو، زمان باز ماندن درب، سرعت ثانویه و بسیار از اینها را می توان در آن تنظیم کرد. مدار فرمان می بایست در باکس خود از آب و خاک مصون بماند تا به درستی به کار خود ادامه دهد.

چشمی یا فتوسل جک پارکینگ

چشمی قطعه ای است که به صورت مستقیم از برخورد درب به خودرو و یا هر چیزی که در مسیر باز و بسته شدن درب باشد حفاظت می کند. این دو قطعه باید در مسیر خروجی درب و در جایی که خود درب مانع دید آن نشود نصب گردد. این دو به وسیله نور مادون قرمز یک خط فرضی را ایجاد کرده و در صورتی که هنگام بسته شدن درب این خط قطع شود متوجه وجود مانع می شوند و دوباره درب را باز می کنند.

فلاشر

فلاشر یا چشمک زن نقش هشدار دهنده را در جک درب پارکینگ دارد. وقتی درب باز و بسته می شود این چراغ به محض کارکرد بازو ها و حتی قبل از آن شروع به چشمک زدن می کند که افراد را از کارکرد جک مطلع سازد تا اگر خودرو یا وسیله ای با باز شدن درب به آن برخورد می کند، سریعا آن را جابجا کند. روی برخی فلاشر ها آنتن تقویت ریموت هم وجود دارد، اما معدود هستند کمپانی هایی که آنتن را روی فلاشر منتقل کرده اند.

ریموت

ریموت جک پارکینگ واسط ای است بین مصرف کننده و جک پارکینگی تا فرامین کاربر را به درب پارکینگ انتقال دهد. البته این فرامین زیاد نیستند چرا که جک پس از باز شدن هوشمند است و خود پس از عبور خودرو درب را میبندد و تا جایی که می شود نقش مصرف کننده را در این پروسه کمرنگ میکند.

قیمت جک درب پارکینگ

در مورد قیمت جک پارکینگ این را باید بگوییم که اگر وزن و عرض درب پارکینگ و همچنین میزان تردد ساختمان زیاد نباشد می توان از اقتصادی ترین جک های پارکینگی استفاده نمود. اما خیلی ها در این شرایط نیز دنبال برند بهتر هستند که خیلی منطقی به نظر می رسد. اما اگر یکی از المان های کلیدی که گفتیم بالا بود باید کمی حساس تر و فیلتر شده تر دنبال خرید جک پارکینگی رفت. چرا که هر جک ریموتی ای قابلیت کشش آن درب پارکینگ را ندارد و از طرفی به علت خاص تر شدن قیمت محصول بالا می رود. پس می توان نتیجه گرفت خاص بودن و نقش برند در قیمت جک پارکینگ موثر است و می تواند روی هزینه های خرید مصرف کننده تاثیر بگذارد.

بهترین فروشگاه برای خرید جک پارکینگ

بهترین فروشگاه ها برای خرید جک پارکینگی آنهایی هستند که نمایندگی فروش آن برند را دارند. جک پارکینگی محصولی نیست که یکبار مصرف باشد و پس از خرید نیاز به راه اندازی و سرویس نیز دارد. نمایندگی ها ارتباط خوبی با شرکت دارند و می توانند خدمات بهتری را برای مصرف کننده محیا کنند. حالا خرید می تواند به صورت اینترنتی باشد یا حضوری فرق زیادی نمی کند. حفاظان یکی از معدود فروشگاههای اینترنتی است که نمایندگی بیشتر برند های وارداتی و تولیدی را دارد و از این رو می توان به آن اعتماد کرد.

سوالات متداول

جک هیدرولیکی بهتر است یا الکترومکانیک؟

بنز بهتر است یا سمند؟ درست است جواب بنز است اما شما برای مسیر کوتاهی مثل خرید نان آیا بنز خریداری می کنید؟ قطعا در این شرایط دوچرخه یا موتور سیکلت هم جواب کار شما را میدهد. پس با اینکه سیستم های هیدرولیکی بهتر هستند اما ما می گوییم لازم نیست برای همه جا جک هیدرولیکی خرید.

فرق جک های 24 ولت و 220 ولتی در چیست؟

موتور های 220 ولتی با اینکه محاسن بالایی نظیر قدرت بیشتر و خدمات خیلی کم دارند اما با این حال تردد بالا بلای جانشان است تا جایی که تردد بالا باعث می شود که موتور داغ شود و سیستم قطع کن اضطراری باعث شود موتور برای مدتی کار نکند. اما در جک ریموتی با موتور 24 ولت با این پدیده مواجه نیستیم و تردد زیاد باعث داغ شدن موتور نمی شود.

آیا مهم است که جکی که انتخاب می کنم خلاص کن سوئیچی داشته باشد؟

خلاص کن سوئیچی در برابر خلاص کن آلنی که می توان آن آلن را از هر جایی خریداری کرد به لحاظ امنیتی برتری دارد. اما نه خیلی، اگر این طور بود جک های پارکینگی نظیر وی تو، فک و فادینی که در ایتالیا تولید می شوند استاندارد نمی گرفتند. از طرف دیگر بسیاری از قفل برقی برای درب پارکینگ استفاده میکنند که در این شرایط اصلا فرقی نمی کند جک خلاص کنش به چه حالتی باز شود.

وقتی جک خراب است و یا برق می رود چطور می شود درب را باز کرد؟

همه ی جک های پارکینگی و موتور های ریلی سیستم برای دستی کردن دارند. ممکن است مراحل دستی کردن جک ها متفاوت باشد. اما نصاب موظف است که عملیات دستی نمودن را در انتهای کار به خریدار توضیح دهد.

نصب صحیح جک پارکینگی چقدر اهمیت دارد؟

شاید باورتان نشود که یه سانتیمتر نا تراز نصب شدن بازو تا چه میزان در عمر جک پارکینگ موثر است. نصب صحیح از نصب سخت افزاری گرفته تا نوع سیمی که استفاده می شود و همچنین برنامه دهی مدار کنترل می تواند بسیار در استهلاک محصول، ایمنی نصب و در نهایت کارکرد صحیح جنس نقش تعیین کننده ای داشته باشد.

تمام حقوق این وبسایت متعلق به شرکت حفاظان میباشد